KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Zlínsko

Zlínsko

Okres Zlín se rozkládá v jihovýchodní části České republiky mezi úrodným povodím řeky Moravy, Hostýnskými a Vizovickými vrchy a sahá až ke svahům Bílých Karpat na moravsko-slezském pomezí.

Z hledisky turistických zajímavostí, je to region velmi rozmanitý. Podél břehů Moravy, kde odedávna existovaly dobré podmínky pro vznik velkých sídel, se dnes nachází průmyslová páteř okresu. Největším a nejvýznamnějším je okresní město Zlín s 90 000 obyvateli. První písemné zmínky existují od roku 1322. V té době bylo město centrem řemesel a cechů pro celé široké okolní valašské osídlení, které nacházelo obživu převážně v pastevectví.

Zlín sám byl sídelním městem majitelů panství a žil postupným rozvojem městské samosprávy. Za důležitý mezník je považován rok 1894, kdy zde rodina Baťových založila obuvnickou firmu. Díky její mimořádné prosperitě a díky péči Tomáše Bati ve funkci starosty města, prožil Zlín v době mezi dvěma světovými válkami prudký rozvoj průmyslu, architektury a životního stylu. Dodnes je Zlín výjimečnou ukázkou funkcionalistického urbanismu. Mezi kulturní zajímavosti města patří i filmové ateliéry, ve kterých vznikaly trikové filmy Hermíny Týrlové a Karla Zemana, slavící úspěchy v celém světě.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě je Muzeum obuvi, které symbolizuje historii i současnost tohoto města. Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha města přispěly k prudkému rozmachu Zlína po roce 1989. Dnes žije město bohatými podnikatelsko-obchodními aktivitami, které jsou prezentovány na mnoha výstavách.

Okolí Zlína nabízí řadu cenných historických památek. Zámek a zoopark Lešná patří k nejvyhledávanějším výletním místům.

Romantický zámek z přelomu 19. a 20. století je známý krásnými dřevořezbami v interiéru a bohatými přírodními sbírkami. Park a ZOO nabízejí procházky mezi desítkami druhů vzácných rostlin a živočichů.

Milovníci středověku mohou navštívit i hrad Malenovice, kde jsou zajímavé historické, archeologické a přírodovědné sbírky Moravské oblasti.

Město Vizovice proslulo výrobou chutných nápojů značky Jelínek. Moderní sklářská huť se zaměřila na výrobu uměleckého skla. Ozdobou Vizovic je barokní zámek z 18. století, ve kterém návštěvník najde bohaté sbírky ze života zámecké šlechty a rozsáhlou obrazárnu.

Perla Moravy - Lázně Luhačovice, kouzelné město uprostřed parků a staveb s prvky moravské lidové architektury okouzlí každého návštěvníka. Dvanáct minerálních pramenů je úspěšně využíváno při léčení onemocnění dýchacích cest, zažívacího ústrojí, pohybového aparátu a cukrovky. Bohaté možnosti kulturního vyžití, výletů do okolí, pěší turistiky, cykloturistiky i vodních sportů na místní přehradě činí toto město jedním z nejvyhledávanějších turistických míst v České republice.

Rovinatá část kolem Zlína postupně přechází v malebně zvlněné přírodní parky Vizovické a Hostýnské vrchy na severu a východě okresu. Téměř polovinu území okresu Zlín vyplňuje v jihovýchodní části CHKO Bílé Karpaty. Zde najdete romantická přírodní zákoutí se vzácnými rostlinami a živočichy. Uprostřed kvetoucích karpatských luk s výhledy na horské hřebeny a údolí obejme návštěvníka krása a originalita této oblasti. Její význam v národním i mezinárodním měřítku byl zdůrazněn jejím vyhlášením za biosférickou rezervaci organizací UNESCO v roce 1996.

Původní dřevěná architektura vesniček, kapličky, kostelíky, památky moravské historie, tradice, to vše tvoří tento kraj přitažlivým. V roce 1996 navštívilo okres Zlín asi 180 000 návštěvníků, z toho přes 33 000 cizinců.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 08:21 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Víno a vinařství
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba