KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Přírodní rezervace Lazy [ Přírodní rezervace ]

Základní údaje: Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na severovýchodně exponovaném údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu. Nachází se v nadmořské výšce 380 - 425 m asi 1 km JJZ od železniční stanice v Bylnici, v CHKO Bílé Karpaty. Katastrální území Bylnice. Vyhlášeno v r. 1983. Výměra 3,1218 ha.

Motiv ochrany: Jedny z nejlépe zachovaných bělokarpatských květnatých luk v oblasti Bylnice, výskyt ohrožených druhů rostlin, především vstavačovitých (Orchidaceae).

Geologie, půdní poměry: Geologický podklad tvoří javorinské souvrství bělokarpatské jednotky magurského flyše (spodní paleocén až svrchní křída) s převahou pískovců. Na svahových sedimentech jsou vyvinuty kambizemě typické, na části svahu je patrný sesuv.

Botanika: Pestrá květena je dána přítomností druhů dubových a typických bučin, lemových společenstev, křovin, květnatých luk a svahových lučních mokřadů s četným zastoupením druhů karpatských, vzácných a chráněných. Bylo zde zjištěno na 290 druhů cévnatých rostlin.

Území je mimořádně bohaté na vstavačovité rostliny (Orchidaceae), z nichž se zde vyskytuje vstavač vojenský (Orchis militaris), vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula subsp. signifera), vstavač kukačka (Orchis morio), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), prstnatec Fuchsův Sooův (Dactylorhiza fuchsii subsp. sooana), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), kruštík bahenní (Epipactis palustris), kruštík drobnolistý (Epipactis microphylla), kruštík širolistý (Epipactis helleborine), kruštík pontický (Epipactis pontica), kruštík růžkatý (Epipactis muelleri), bradáček vejčitý (Listera ovata), hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), vemeník dvoulistý x vemeník zelenavý (Platanthera x hybrida), pětiprstka žežulník pravá (Gymnadenia conopsea subsp. conopsea) a pětiprstka hustokvětá (Gymnadenia densiflora).

Kromě vstavačovitých jsou zastoupeny i další druhy chráněných a významných rostlin, jako např. lilie zlatohlavá (Lilium martagon), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), prvosenka vyšší (Primula elatior), hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum), ostřice ptačí nožka (Carex ornithopoda), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), medovník meduňkolistý (Melitis melisophylum). Významný je výskyt mechu Fissidens adianthoides.

Na mokřadních loukách svazu Calthion s ostřicí latnatou (Carex paniculata) roste dále kozlík dvoudomý (Valeriana dioica) a vítod nahořklý (Polygala amarella), v tůňce rdest maličký (Potamogeton pusillus) a rdest vzplývavý (Potamogeton natans), podél potůčků zbochany (Glyceria sp.).

Zoologie: K charakteristickým druhům květnatých karpatských luk patří především motýli, vyskytuje se zde např. bělásek hrachorový (Leptidea sinapis), modrásek nejmenší (Cupido minimus), soumračník čárečkovaný (Thymelicus lineola) aj. Z plazů zde žije ještěrka obecná (Lacerta agilis), z ptáků např. bramborníček hnědý (Saxicola rubetra).

Lesnictví: V druhové skladbě dřevin je zastoupen zejména habr obecný (Carpinus betulus), buk lesní (Fagus sylvatica), dub (Quercus sp.), bříza bělokorá (Betula pendula), líska obecná (Corylus avellana), lípa srdčitá (Tilia cordata), lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), javor klen (Acer pseudoplatanus), javor babyka (Acer campestre), hloh obecný (Crataegus laevigata), na zamokřených plochách olše lepkavá (Alnus glutinosa).

Management, ohrožení, návrhy opatření: V současné době není lokalita zemědělsky využívána. Od okolního pastevního areálu je chráněna lesíky a zarostlými hrázemi. Luční porosty jsou v posledních letech pravidelně koseny.

PR Lázy je z botanického hlediska neobyčejně bohatá a cenná lokalita, zasluhující ochranu a zachovaní všech zastoupených rostlinných společenstev, včetně jednotlivých druhů. Vysokou hodnotu však má i z hlediska krajinářského, neboť představuje esteticky působivý přirozený krajinný celek v okolní krajině. Vzhledem k mimořádnému významu některých dalších lokalit v komplexu luk a pastvin na svazích vrchu Pláňava, je navrhováno podstatné rozšíření plochy stávajícího chráněného území.

Historie: Původně jednosečné louky byly občas extenzívně přepásány. Podstatná část však byla zničena v období socialistické intenzifikace v zemědělství (v 70. - 80. letech 20. stol.) rekultivacemi, hnojením průmyslovými hnojivy a rozoráváním.
Příroda
lesy

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní rezervace
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 04.03.2010 v 10:51 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Víno a vinařství
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba